Zgodnie z art. 60 § 2 k.r. i op. jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.
W Pani sprawie oznacza to, że w razie uznania Pani męża za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, przysługuje Pani prawo żądania alimentów, jeśli Pani sytuacja materialna w związku z orzeczeniem rozwodu istotnie się pogorszy. Jeżeli Pani mąż w trakcie trwania małżeństwa osiągał duże dochody, Pani zaś zajmowała się domem i nie podejmowała pracy zarobkowej, a w konsekwencji nie uzyskiwała z tego tytułu wynagrodzenia, to Sąd może uznać, że Pani sytuacja pogorszy się znacząco, szczególnie, że niezbędnym będzie poszukiwanie i podjęcie pracy w celu utrzymania się po orzeczeniu rozwodu.
Badanie istotnego pogorszenia sytuacji materialnej wymaga porównania sytuacji, w której znajdzie się Pani po orzeczeniu rozwodu, z sytuacją, w której pozostaje Pani we wspólnocie domowej z Pani mężem, na którym spoczywa, zgodnie z ustaleniami dokonanymi przez Państwa, utrzymanie rodziny. Jest zatem prawdopodobne, że Sąd zasądzi od Pani męża na Pani rzecz alimenty. W ramach tej sytuacji istotnym jest utrzymanie stopy życiowej, na której żył małżonek niewinny rozkładu pożycia.
Należy jednak pamiętać, że Sąd z urzędu nie orzeka o obowiązku alimentacyjnym małżonka wyłącznie winnego rozkładu pożycia względem małżonka niewinnego. Powyższe oznacza, że dla uzyskania alimentów niezbędne jest zgłoszenie przez Panią takiego żądania, przy czym może ono nastąpić w trakcie sprawy o rozwód lub po jej prawomocnym zakończeniu. Wówczas niezbędnym będzie wystąpienie z odrębnym powództwem.
Jednocześnie należy wskazać, że zgodnie z art. 60 § 3 zdanie pierwsze k.r. i op. obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa. Tym samym, gdy zdecyduje się Pani na zawarcie związku małżeńskiego z innym partnerem, Pani były mąż nie będzie obowiązany dalej łożyć orzeczonych alimentów. Co ważne alimenty orzeczone na rzecz małżonka niewinnego nie zostały przez ustawodawcę ograniczone w czasie, co oznacza, że możliwe jest otrzymywanie środków od małżonka wyłącznie winnego rozkładu przez wiele lat.