Władzę rodzicielską rodziców nad dzieckiem regulują przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z jego przepisami, przysługuje ona obojgu rodzicom, aż do ukończenia przez dziecko pełnoletniości, czyli 18 lat, chyba że sąd, w uzasadnionych przypadkach, zawiesił, ograniczył lub pozbawił władzy rodzicielskiej jednego lub oboje rodziców. Sąd może podjąć powyższe rozstrzygnięcia, gdy uzasadnia to wzgląd na dobro małoletniego dziecka.

W Pani przypadku sąd orzekając rozwód i rozwiązując Pani małżeństwo, ograniczył Pani byłemu mężowi władzę rodzicielską nad małoletnią córką, pozostawiając mu jedynie prawo do współdecydowania o kierunku kształcenia dziecka, czyli m.in. wyborze szkoły, do której dziecko uczęszcza oraz o sposobie spędzania czasu wolnego, czyli m.in. o wypoczynku letnim lub wakacyjnym. Oznacza to, że Pani były mąż nie może współdecydować w sprawach dziecka innych niż powyższe ze względu na wyraźną treść rozstrzygnięcia o władzy rodzicielskiej wynikającego z treści wyroku rozwodowego. Tym samym nie ma Pani obowiązku informowania go o kwestiach leczenia ani o zabiegach, które będzie przechodzić córka. Nie musi Pani również uzyskiwać jego zgody na leczenie córki.

Zupełnie wystarczająca będzie zatem Pani zgoda na zabieg operacyjny. Jeżeli jednak córka ukończyła 16 lat, konieczna będzie również jej zgoda na poddanie się operacji. Zgodnie z przepisami Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta pacjent po ukończeniu 16 lat uzyskuje prawo do stanowczego zdania w zakresie udzielanych mu świadczeń zdrowotnych. Wówczas zgoda ma charakter kumulatywny, podejmuje ją zatem rodzic lub rodzice oraz małoletnie dziecko.

Gdyby zaś córka nie wyraziła na ten zabieg zgody, konieczne będzie zwrócenie się do sądu opiekuńczego, czyli sądu rejonowego w Pani mieście, aby ten wydał stosowne zezwolenie na zabieg. Wówczas sąd, uwzględniając opinie biegłych lekarzy, rozważy interesy małoletniej i udzieli zgody na zabieg lub zgody takiej odmówi. Rozstrzygnięcie sądu będzie uzależnione od konieczności medycznej przewidywanego zabiegu, stanu zdrowia małoletniej oraz jego ewentualnych skutków ubocznych. Istotna będzie również opinia lekarzy prowadzących oraz Pani stanowisko i stanowisko córki.

Blog

Wszystkie

Aleja Wolności 10/10
62-800 Kalisz

Facebook Lokalizacja

Kancelaria
tel. 62 767 87 77
kom. 791 970 900

Adw. Monika Krenc
kom. 501 324 908

Adw. Tomasz Górski
kom. 664 767 785 

adwokaci@krencgorski.pl

NIP: 618-217-37-02

Nr konta bankowego:
25 1750 0012 0000 0000 3983 9784

Napisz do nas

Polityka prywatności