Pani Mecenas,
jestem pielęgniarką, pracuję w przychodni. Otrzymałam decyzję wojewody zgodnie z którą mam rozpocząć pracę w szpitalu jednoimiennym położonym 200 km od mojego miejsca zamieszkania i pracy. Co z moim wynagrodzeniem za czas kiedy będę pracowała w szpitalu do którego zostałam skierowana? Czy dostanę zwrot kosztów dojazdu i mieszkania w miejscu gdzie znajduje się szpital jednoimienny?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w szczególności ustawą z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, dopuszczalne jest skierowanie osoby wykonującej zawód medyczny do pracy przy zwalczaniu epidemii. Skierowanie takie odbywa się w drodze decyzji, którą wydaje wojewoda, a w niektórych przypadkach Minister Zdrowia.
Pracownikowi, który został skierowany do pracy w innym podmiocie niż ten, w którym jest zatrudniony, udzielany jest z mocy prawa urlop bezpłatny w dotychczasowym miejscu pracy, a pracodawca przez okres trwania skierowania nie może zwolnić pracownika. Natomiast placówka do której osoba została skierowana zobowiązana jest zawrzeć, z nim umowę o pracę na okres obowiązywania decyzji. Osobie skierowanej do pracy przysługuje wynagrodzenie nie niższe niż 150% przeciętnego wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego na danym stanowisku pracy w zakładzie wskazanym w tej decyzji lub w innym podobnym zakładzie, jeżeli w zakładzie wskazanym nie ma takiego stanowiska. Wynagrodzenie nie może być niższe niż wynagrodzenie, które osoba skierowana do pracy przy zwalczaniu epidemii otrzymywała w miesiącu poprzedzającym miesiąc wydania decyzji.
Ponadto osobie skierowanej do pracy na podstawie decyzji wojewody przysługuje zwrot kosztów dojazdu, zakwaterowania i wyżywienia w czasie wykonywania pracy. Wysokość tego świadczenia określa się na tej samej zasadzie co w przypadku podróży służbowej pracowników. Co istotne zwrot kosztów z tytułu zakwaterowania lub wyżywienia nie przysługuje w przypadku zapewnienia w miejscu wykonywania pracy bezpłatnego zakwaterowania lub wyżywienia.