Pani Mecenas,

jakiś czas temu tata dał mi znaczną sumę pieniędzy. Wiedziałem, że jako syn nie muszę płacić podatku. Jednak ostatnio dowiedziałem się, że trzeba ten fakt zgłosić w ciągu pół roku. Ja tego nie zrobiłem, a od darowizny minęło już 10 miesięcy. Czy mogę jeszcze jakoś uniknąć płacenia podatku? Moja córka jest ciężko chora, a pieniądze dostałem na jej leczenie. Nie stać mnie na zapłacenie tego podatku, bo wtedy nie będę miał pieniędzy na dalsze leczenie dziecka.


Istotnie w przypadku otrzymania darowizny powstaje obowiązek zapłaty podatku od darowizny. Jego wysokość zależna jest od wartości darowizny oraz stopnia pokrewieństwa pomiędzy darczyńcą a obdarowanym. Ustawodawca przewidział trzy grupy pokrewieństwa: pierwsza - małżonek, zstępni, wstępni, rodzeństwo, pasierb, ojczym, macocha, teść, zięć i synowa, druga - zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa, rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych oraz trzecia - pozostałe osoby. Osoby znajdujące się w pierwszej grupie uprawnione są do najwyższej kwoty wolnej od podatku, a w razie jej przekroczenia obciążone są najniższym podatkiem, zaś osoba znajdująca się w trzeciej grupie dysponuje najniższą kwotą wolną od podatku, a stawki je obciążające są najwyższe. Ponadto ustawodawca wyodrębnił grupę osób, która może zostać zwolniona od podatku. Są to: małżonek, zstępni, wstępni, rodzeństwo, pasierb, ojczym, macocha. Jednak, aby ze zwolnienia skorzystać konieczne jest, zgłoszenie darowizny w Urzędzie Skarbowym w terminie 6 miesięcy od dnia jej otrzymania. Niezachowanie tego terminu skutkuje koniecznością zapłaty podatku od darowizny w wysokości odpowiadającej pierwszej grupie podatkowej.

Jednak nawet w przypadku, gdy powstanie obowiązek podatkowy (w tym przypadku na skutek niezgłoszenia darowizny w terminie) istnieje możliwość umorzenia podatku. Zgodnie z art. 67a § 1 pkt. 3 ordynacji podatkowej "organ podatkowy na wniosek podatnika, z zastrzeżeniem art. 67b, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną". W tym przepisie istotnym jest, aby określić co można uznać jako "ważny interes podatnika". W orzecznictwie sądowym wskazuje się, iż nie dochodzi do spełnienia tej przesłanki w sytuacji, gdy jedynie ze względów finansowych podatnik nie jest w stanie ponieść ciężaru podatkowego. We wniosku należy przedstawić całokształt swojej sytuacji majątkowej i osobistej, wskazać jaki był powód powstania zaległości podatkowej, oraz niemożności jej uregulowania, a także inne okoliczności uzasadniające umorzenie podatku.

W przedmiotowej sprawie istotne mogą być takie okoliczności jak choroba córki oraz fakt, iż darowizna została przeznaczona na jej leczenie, a realizacja obowiązku podatkowego znacznie utrudni, lub wręcz uniemożliwi dalsze leczenie dziecka.

Co istotne na umorzenie podatku muszą wyrazić zgodę dwa niezależnie od siebie organy: Naczelnik Urzędu Skarbowego (do którego kieruje się wniosek) oraz Wójt (względnie Burmistrz lub Prezydent Miasta) - do którego Naczelnik US wystąpi o stosowną zgodę.

Zwolnienie takie ma charakter nadzwyczajny i stosowane jest w wyjątkowych sytuacjach. Sam fakt, że obowiązek podatkowy nie powstałby gdyby podatnik złożył deklarację w terminie, co do zasady, nie jest wystarczającą przesłanką zastosowania umorzenia podatku. Pamiętać należy, że decyzja w sprawie umorzenia zaległości podatkowych jest decyzją uznaniową i nawet spełnienie ustawowych kryteriów nie obliguje organu podatkowego do podjęcia decyzji o umorzeniu podatku. Ustawodawca pozostawia w tym zakresie swobodę decyzji organowi.

Blog

Wszystkie

Aleja Wolności 10/10
62-800 Kalisz

Facebook Lokalizacja

Kancelaria
tel. 62 767 87 77
kom. 791 970 900

Adw. Monika Krenc
kom. 501 324 908

Adw. Tomasz Górski
kom. 664 767 785 

adwokaci@krencgorski.pl

NIP: 618-217-37-02

Nr konta bankowego:
25 1750 0012 0000 0000 3983 9784

Napisz do nas

Polityka prywatności